Bądź na bieżąco z "Mind Reader"

Henryk Ciesielski 29 / December / 23

Kompaktowy smartfon Sony Xperia 5 V


Recenzja smartfona Sony Xperia 5 V
Visitors: 111 Rating: ★★★★

Sony zdobywa punkty na konkurencyjnym rynku smartfonów. Wprowadzając na rynek model Xperia 5 V, Sony przypomina nam, że jest jednym z wiodących producentów podzespołów do tego typu urządzeń. Dzięki czujnikowi Exmor T dla telefonów komórkowych powraca do wyścigu. 

Od razu po wzięciu go do ręki widzimy charakterystyczny design smartfonów Sony z serii Xperia, co nie jest zaskoczeniem, ale nadal jest równie stylowo. Najnowszy model japońskiego giganta, dostępny w niebieskim kolorze, przyciąga wzrok. Matowe szkło i metalowa ramka nadają urządzeniu pewnego piękna i klasy.

Ekran OLED 21/9

Po szybkim uruchomieniu, podczas którego można przywrócić dane z poprzedniego smartfona, odkrywamy ekran cinemascope 21/9, który jest kolejną atrakcją tego produktu przeznaczonego do oglądania filmów.

Kompatybilny z HDR (na stałe lub opcjonalnie), ten 6,1-calowy wyświetlacz FHD+ OLED o rozdzielczości 2520x1080 pikseli robi dobre wrażenie dzięki częstotliwości odświeżania 120 Hz, idealnej do szybkich scen lub gier wideo, zwłaszcza że jest tam moc.

Moc w najlepszym wydaniu

Zasilany przez procesor Snapdragon 8 Gen 2, nie mogliśmy się doczekać, aby przetestować smartfon. Z 8 GB pamięci RAM (i 128 GB pamięci masowej + karta microSDXC do 1 TB), uzyskał niesamowity wynik 1 335 000 punktów w benchmarku AnTuTu.

Jeśli chodzi o resztę, oprócz doskonałego cyfrowego skanera linii papilarnych na prawej krawędzi, jest bateria o pojemności 5000 mAh i potencjalna optyka. Podczas gdy z tyłu urządzenia widać tylko dwa obiektywy, ta Xperia 5 V ma 52-megapikselowy czujnik Exmor T o ogniskowych 24 mm i 48 mm. Drugi 12-megapikselowy czujnik Exmor RS1 ma ogniskową 16 mm.

Wyraźny postęp w fotografii

Ta 182-gramowa Xperia 5 V naprawdę poprawia się pod względem fotografii. Chociaż pozostawię ci własną ocenę, Sony oferuje teraz lepszą wydajność w ciemności.

Należy jednak zauważyć, że algorytmy różnych producentów nie działają w ten sam sposób w automatycznym trybie nocnym. Niektóre wymuszają włączenie trybu nocnego, podczas gdy inne wykonują zdjęcie zgodnie z tym, co jest wyświetlane w interfejsie. Sony oczywiście należy do pierwszej kategorii.

Kompleksowe narzędzia i niedociągnięcia

Flagowe aparaty Sony nadal oferują interfejs fotograficzny inspirowany doskonałymi aparatami kompaktowymi i hybrydowymi tej marki. Dostępne są tryby takie jak Basic, Auto, P i M, które pozwalają miłośnikom pięknych zdjęć w pełni wykorzystać możliwości najnowszego sensora Sony poprzez regulację ekspozycji, czułości sensora i nie tylko.

Ogólnie rzecz biorąc, Xperia 5 V robi doskonałe zdjęcia, w tym w trybie selfie. Jego zdolność do skupiania się na oczach jest koniecznością. Szkoda jednak, że opcja efektu lustra nie jest dostępna w trybie selfie, choć oferują ją wszyscy producenci. Szkoda też, że zoom pozostaje ograniczony.

Nagrywaj jak profesjonalista

Ta sama koncepcja jest widoczna w przypadku nagrywania wideo: aplikacja jest skierowana do kamerzystów. Aplikacja Videography Pro została zaprojektowana z myślą o kamerach XDCAM, skierowanych do dziennikarzy i profesjonalistów. Podczas gdy prezentowany jest tryb automatyczny, tryb ręczny pozwala na różne ustawienia, w tym obsługę kodeków H.264 lub H.265 i wybór jakości strumienia wideo od 1,5 do 4 do 2,75 Mb / s.

Podobnie jak w przypadku trybu fotograficznego, aplikacja umożliwia dynamiczne śledzenie obiektu. Istnieje również opcja ręcznego ustawiania ostrości lub wyboru trybu nagrywania dźwięku, na przykład nadając priorytet głosowi. Dostępny jest również filtr wiatru oparty na uczeniu maszynowym, ale tylko dla wewnętrznego mikrofonu.

Wysoka pochwała

Pisząc naszą recenzję tego pięknego urządzenia, doceniliśmy nie tylko jego format, który jest idealny do wideo, ale także żywotność baterii. Funkcja Stamina, podobno standardowa funkcja Sony, zapewnia kilka dni pracy na baterii. Jest również kompatybilny z szybkim ładowaniem, chociaż maksymalna pojemność nie została określona.

Liczne opcje personalizacji przypadną do gustu entuzjastom fotografii i wideo. Jak widać, choć nadal istnieje kilka obszarów wymagających poprawy, Sony powoli wraca na rynek smartfonów, koncentrując się na jednym obszarze, w którym powinno być najlepsze - multimediach, od nagrywania dźwięku po wideo i zdjęcia.

Tags:

Comments 0