Bądź na bieżąco z "Mind Reader"

Henryk Ciesielski 02 / kwietnia / 24

Chiny w bezprecedensowy sposób obniżają pięcioletnią stopę procentową LPR


Ludowy Bank Chin radykalnie obniża stopę LPR
Visitors: 746 Rating:

Ludowy Bank Chin (PBOC) dokonał bezprecedensowej obniżki pięcioletniej podstawowej stopy procentowej, która wpływa na koszt kredytów mieszkaniowych. Decyzja ta jest częścią działań podejmowanych przez decydentów w Pekinie w celu ożywienia rynku nieruchomości i pobudzenia gospodarki.

Pięcioletnia referencyjna stopa procentowa (LPR) została obniżona o 25 punktów bazowych do 3,95% z 4,20%. Jednoroczna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie 3,45%.

Jest to największa obniżka pięcioletniej stopy LPR od czasu jej wprowadzenia w 2019 roku. Analitycy spodziewali się, że chiński bank centralny obniży stopę, ale o mniejszą kwotę.

"To ważny sygnał. Rozpoczął się największy cykl obniżek stóp procentowych w historii" - skomentował Yan Yuejin, analityk chińskiego instytutu badawczego E-House.

Dodał, że decyzja BCC będzie miała bezpośredni wpływ na sektor nieruchomości poprzez obniżenie kosztów pożyczek.

Większość nowych i istniejących pożyczek w Chinach opiera się na jednorocznej stopie procentowej, podczas gdy stopa pięcioletnia wpływa na koszty finansowania nieruchomości.

W ankiecie Reutera przeprowadzonej w tym tygodniu wśród 27 obserwatorów rynku, 25 uczestników stwierdziło, że spodziewa się, że chiński bank centralny obniży pięcioletnią referencyjną stopę procentową o 15 punktów bazowych.

Kurs juana spadł do najniższego poziomu od 20 listopada, ale od tego czasu częściowo odrobił straty. Sektor nieruchomości poczynił postępy.

Poprzednia obniżka pięcioletniej stopy LPR miała miejsce w czerwcu 2023 roku. Wówczas BCC obniżył stopę o 10 punktów bazowych.

Wielu analityków i inwestorów oczekuje nowych środków wspierających konsumpcję i ceny na rynku nieruchomości. Decyzja chińskich władz o zmianie szefa regulatora rynku finansowego podsyciła ich nadzieje.

"To bardziej sygnał" - powiedział o decyzji BCC Ben Bennett, strateg w Legal and General Investment Management w Hongkongu.

"Większość ludzi nie kupuje domów ze względu na wysokie koszty pożyczek i obawy, że deweloperzy zbankrutują" - dodał. "Pokazuje to jednak determinację we wspieraniu rynku mieszkaniowego".

Podczas gdy nowa stopa bazowa wchodzi w życie natychmiast, nie będzie ona miała zastosowania do istniejących umów do przyszłego roku.

Tags:

Comments 0