Bądź na bieżąco z "Mind Reader"

Henryk Ciesielski 01 / February / 24

Kryptowaluty: CEO Binance nie ujawnia lokalizacji giełdy


Biuro Binance: Lokalizacja wciąz nieznana
Visitors: 259 Rating:


W ubiegłym miesiącu dyrektor generalny i założyciel Binance, Changpeng Zhao, został zmuszony do rezygnacji. Przedsiębiorca został oskarżony o nieprzestrzeganie wymogów władz amerykańskich w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Po długim dochodzeniu Zhao został oskarżony przez amerykańskie sądy. Nie ma on już prawa do zajmowania stanowiska szefa Binance.

Na jego miejsce założyciel giełdy wybrał Richarda Teng, dyrektora wykonawczego specjalizującego się w regulacjach. Dołączył on do imperium Changpenga Zhao w 2021 roku jako dyrektor generalny oddziału w Singapurze. Nowy dyrektor generalny platformy ma ponad 30-letnie doświadczenie w sektorze finansowym, w szczególności w zakresie regulacji. Wcześniej kierował Urzędem Regulacji Finansowej w Abu Zabi.

Tajemnica siedziby głównej Binance

Wkrótce po przybyciu na stanowisko szefa Binance, Teng udzielił wywiadu na konferencji Crypto and Digital Assets Summit zorganizowanej w Londynie. Odpowiadając na pytanie reportera Financial Times, stanowczo odmówił ujawnienia, gdzie znajduje się globalna siedziba firmy.

"Dlaczego uważasz, że masz takie prawo do tych odpowiedzi? Czy powinniśmy publicznie udostępniać wszystkie te informacje? Nie" - odpowiedział Richard Teng.

Wspomniał jedynie o głównym europejskim biurze, które znajduje się w Paryżu, i zauważył, że główne biuro na Bliskim Wschodzie znajduje się w Dubaju. Próbując uspokoić dziennikarzy, obiecał, że adres globalnej siedziby zostanie ujawniony "w razie potrzeby".

Drażliwa kwestia

Nie powinno dziwić, że Richard Teng unika odpowiedzi w tej kwestii. Jego poprzednik zawsze starał się utrzymać adres siedziby Binance w tajemnicy. Changpeng Zhao zawsze zapewniał nas, że firma opiera się na w pełni zdecentralizowanym modelu i dlatego nie ma centralnej siedziby. Takie podejście od dawna rozwściecza organy regulacyjne. W obliczu presji ze strony organów regulacyjnych, Binance w końcu otworzyło swoją siedzibę główną.

"Kiedy zaczynaliśmy, chcieliśmy korzystać ze zdecentralizowanego systemu, bez centrali, działać w dowolnym miejscu na świecie, bez ograniczeń. Teraz jest bardzo jasne, że do prowadzenia scentralizowanej giełdy potrzebna jest scentralizowana struktura prawna" - wyjaśnił Changpeng Zhao w 2021 roku.

Według Financial Times, decyzja ta ma na celu ukrycie powiązań Binance z Chinami. Jeśli okaże się, że firma ma siedzibę na chińskiej ziemi, będzie musiała zgodnie z prawem spełnić wymagania Pekinu, podobnie jak wszystkie firmy z siedzibą w Chinach. W przeszłości Zhao od dawna zaprzeczał rzekomym powiązaniom Binance z Chinami, twierdząc, że firma nigdy nie została zarejestrowana w tym kraju.

Tags:

Comments 0