Bądź na bieżąco z "Mind Reader"

Henryk Ciesielski 21 / września / 23

Nieoczekiwany wzrost sprzedaży domów w USA w czerwcu


Nieoczekiwany wzrost sprzedaży domów w USA
Visitors: 548 Rating: ★★★★

 

Raport opublikowany w czwartek przez Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami nieoczekiwanie wykazał umiarkowany wzrost sprzedaży domów w USA w czerwcu.

Indeks oczekiwanej sprzedaży domów NAR wzrósł w czerwcu o 0,3% do 76,8, po spadku o 2,5% do skorygowanych 76,6 w maju.

Ekonomiści spodziewali się, że sprzedaż domów spadnie w czerwcu o kolejne 0,5%, w porównaniu ze spadkiem o 2,7% pierwotnie odnotowanym w poprzednim miesiącu.
Sprzedaż domów wzrosła po raz pierwszy od lutego, ale nadal spadła o 15,6% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Sprzedaż oczekująca to sprzedaż, w przypadku której umowa została podpisana, ale nie została jeszcze zamknięta. Zakończenie transakcji trwa zazwyczaj od czterech do sześciu tygodni.

„Ożywienie gospodarcze nie nastąpiło, ale recesja na rynku mieszkaniowym dobiegła końca” – powiedział główny ekonomista NAR Lawrence Yun. „Obfitość podaży sugeruje, że popyt na mieszkania nie jest zaspokajany z powodu braku podaży. Firmy budujące domy zwiększają produkcję i zatrudniają robotnicy.” .

Zaskakujący wzrost oczekiwanej sprzedaży domów w ujęciu miesięcznym odzwierciedlał w dużej mierze aktywność na Środkowym Zachodzie, gdzie sprzedaż wzrosła o 4,3%.

Sprzedaż domów na północnym wschodzie również wzrosła o 0,6%, podczas gdy na południu i zachodzie spadła odpowiednio o 1,4% i 1,0%.

NAR prognozuje również, że oprocentowanie 30-letnich kredytów hipotecznych wyniesie w tym roku 6,4% i spadnie do 6,0% w 2024 r., natomiast stopa bezrobocia nieznacznie wzrośnie do 3,7% w 2023 r., a następnie wzrośnie do 4,1% w 2024 r.

„W sytuacji, gdy inflacja cen konsumpcyjnych jest bliska tej, jakiej oczekuje Rezerwa Federalna, wydaje się, że oprocentowanie kredytów hipotecznych osiągnęło najwyższy poziom” – stwierdził Yun. „Biorąc pod uwagę ciągły wzrost liczby miejsc pracy, jakikolwiek znaczący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych może spowodować napływ kupujących pod koniec tego i przyszłego roku”.

NAR podała również, że spodziewa się spadku sprzedaży domów o 12,9% w 2023 r. do 4,38 mln jednostek, po czym w 2024 r. nastąpi gwałtowny wzrost o 15,5% do 5,06 mln jednostek.

Oczekuje się, że średnie ceny domów spadną w tym roku o 0,4% do 384 900 dolarów i wzrosną o 2,6% do 395 000 dolarów w przyszłym roku, przy czym liczba rozpoczętych budów spadnie o 5,3% w 2023 roku i wzrośnie o 5,4% w 2024 roku.

„Niezwykle ważne jest maksymalne zwiększenie podaży, aby zwiększyć dostęp do własności domów dla większej liczby Amerykanów” – powiedział Yun. „Ceny domów będą zależeć od tego, ile zapasów pojawi się na rynku”.
Dodał: „Wzmożone budownictwo mieszkaniowe będzie powstrzymywać wzrost cen, podczas gdy ograniczone budownictwo spowoduje wzrost cen domów przewyższający wzrost dochodów”.

Oddzielny raport opublikowany w środę przez Departament Handlu wykazał wyraźny spadek sprzedaży nowych domów w USA w czerwcu.

Według Departamentu Handlu sprzedaż nowych domów spadła o 2,5% rok do roku, do 697 000 w czerwcu, po wzroście o 6,6% do skorygowanych w dół 715 000 w maju.

Ekonomiści spodziewali się, że sprzedaż nowych domów spadnie o 5,0% do 725 000 z 763 000 pierwotnie zgłoszonych w poprzednim miesiącu.
Zrewidowany w dół wskaźnik sprzedaży nowych domów w maju jest nadal najwyższy od lutego 2022 r., kiedy wyniósł 773 tys.

Tags:

Comments 0