Bądź na bieżąco z "Mind Reader"

Henryk Ciesielski 19 / July / 22

Libia wznowiła produkcję ropy po zmianie kierunku wydobycia ropy.


Libia wznawia produkcję ropy
Visitors: 319 Rating: ★★★★★

Libia wznowiła produkcję ropy po zmianie kierownictwa firmy naftowej Reuters. Libia wznowiła produkcję ropy po zmianie kierunku ropy
Trypolis, lipiec 16 (.).- National Oil Company (NOC) podniosła "siłę wyższą" na polach naftowych i portach eksportowych zablokowanych przez kryzys polityczny po zmianie zespołu zarządzającego wskazanego przez rząd Trypolisu.

Szef Komisji Nadzoru nad zamknięciem ropy ogłosił wczoraj w piątek "wznowienie produkcji i eksportu", zablokowane przez przerywane zamknięcia z powodu protestów, które spowodowały gwałtowny spadek ropy do 100 000 baryłek dziennie w czerwcu.

Nowy przewodniczący NOK Farhat Omar Bingadara objął urząd w zeszły czwartek w miejsce Mustafy Sanalli, mimo że sprzeciwił się opuszczeniu przywództwa, ponieważ nie uznał władzy rządu jedności narodowej Abdulhamida Dbaiby z siedzibą w Trypolisie.

Od lutego Dbajda rywalizuje z wyznaczonym przez Parlament premierem Fathi Bashagą, utworzonym we wschodnim mieście Tobruk, co doprowadziło do nowego podziału politycznego, w którym grupy plemienne i demonstranci zablokowali główne złoża eksportowe i porty kraju.

Sanallah, który sprawuje urząd od 2014 r., oskarżył Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) -przywódcę sił wschodnich kraju marszałka Khalifa Haftara podczas ostatniej wojny domowej - o promowanie porozumienia z Dbeiba w sprawie kontroli libijskiej ropy naftowej i przyspieszenie jego rezygnacji.

Generalna Spółka elektroenergetyczna jest przekonana, że wzrost siły wyższej pozytywnie wpłynie na działalność sieci energetycznej kraju, który w ciągu tych miesięcy blokady przeszedł znaczne przerwy.

Włochy za pośrednictwem ambasady z zadowoleniem przyjęły normalizację sektora energetycznego, a także "wewnątrz libijski dialog polityczny", aby promować"konsensusową mapę drogową wyborczą wspieraną przez ONZ".

Do połowy czerwca produkcja ropy spadła z 800 000 baryłek dziennie do zaledwie 100 000 baryłek dziennie.

Ropa naftowa jest prawie jedynym źródłem dochodów w kraju, a Nock, Państwowa i jedyna firma naftowa upoważniona do handlu, pozostała względnie z dala od sporów politycznych.

Kraj Maghrebu wydobywał około 1,8 miliona baryłek dziennie przed obaleniem dyktatora Miamara Kaddafiego w 2011 r., ale od tego czasu jego obiekty były atakowane z powodu konsekwentnej walki o władzę.

Tags:

Comments 0