Bądź na bieżąco z "Mind Reader"

Henryk Ciesielski 04 / May / 22

Sprzedaż waluty zawieszona kupowanie złota Rosja stara się uniknąć upadku rubla


Sprzedaż walut zawieszona w Rosji
Visitors: 253 Rating: ★★★★

Sprzedaż waluty obcej w Rosji zostanie zawieszona do 9 września, poinformował w środę bank centralny tego kraju. Moskwa chce uniknąć krwawienia z krajowych banków. Jednocześnie administracja Władimira Putina chce zachęcić do zakupu złota, które jest obfite w rosyjskich rezerwach, zwalniając je z podatku VAT.

W obliczu zachodnich sankcji po inwazji na Ukrainę Moskwa kontynuuje działania odwetowe. Podczas gdy Stany Zjednoczone, Unia Europejska i inne kraje zakazały wszelkich transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i zamroziły wszystkie jego aktywa w walutach obcych, instytucja właśnie zareagowała. Od tej środy, 9 marca, Rosjanie nie będą już mogli kupować obcej waluty do 9 września, poinformował bank centralny tego kraju w komunikacie prasowym.

Ponieważ Rosja staje się coraz bardziej odcięta od świata, z zawieszonymi lotami do iz kraju, Rosjanie nie będą już mieli dostępu do waluty z innych krajów. „Banki nie będą mogły sprzedawać obcej waluty obywatelom” – czytamy w raporcie, jednocześnie zaznaczając, że Rosjanie będą jednak mogli wymieniać obcą walutę na ruble w tym okresie „w dowolnym czas. . w dowolnym czasie i w dowolnym rozmiarze”, mówi.

Innymi słowy, Moskwa próbuje powstrzymać odpływ pieniędzy. I nie bez powodu: kraj jest stopniowo wyłączany z giełd bankowych, poprzez system Swift, który dotyczy siedmiu rosyjskich banków i trzech białoruskich, a także zawieszenie metod płatności Visa, Mastercard, American Express, Paypal. Co więcej, rosyjskie aktywa tracą na wartości na wszystkich rynkach międzynarodowych. W rezultacie krajowi grozi bankructwo.

Ocalenie rubla w obliczu całkowitej dewaluacji

Celem jest utrzymanie lokalnej waluty na powierzchni, która gwałtownie spadła od początku tego, co rosyjskie władze nazywają „operacjami wojskowymi” na Ukrainie.

W poniedziałek rosyjska waluta osiągnęła rekordowy poziom 140 rubli za dolara, a wkrótce potem ustanowiono rekord w stosunku do waluty europejskiej: prawie 152 ruble za euro. Od 1 stycznia rubel spadł o 51%.

W obliczu rosnącej słabości rubla Rosjanie będą kuszeni, aby jak najszybciej wymienić swoje ruble na dolary. Czego oczekiwał Kreml.

Oprócz zakazu zakupu waluty obcej władze wprowadziły limit wypłat gotówki z kont walutowych otwartych w rosyjskich bankach. Każdy rosyjski klient nie będzie mógł wypłacić więcej niż 10 000 USD. Poza tym limitem, jeśli chce wypłacić więcej i wypłacić swoje oszczędności z systemu, klient będzie mógł to zrobić tylko w rublach i po obecnym kursie, wskazuje Bank Centralny.

Ponadto, niezależnie od waluty konta, wypłaty można dokonywać tylko w dolarach amerykańskich i tylko w kasie, zgodnie z komunikatem prasowym, w którym stwierdza się, że ramy czasowe dla każdej takiej transakcji powinny wynosić „kilka dni.

Rosja utrzymuje kurs wymiany i stabilność rubla dzięki rezerwom walutowym Centralnego Banku Rosji, szacowanym na ponad 600 miliardów dolarów, składających się głównie z elektronicznych zapisów księgowych. Niewielka część tych rezerw walutowych składa się z płynnych środków denominowanych w dolarach i euro (około 12 miliardów dolarów), podczas gdy druga część to złoto (około 139 miliardów), wyjaśnia Christine Duguin-Clément, profesor IAE Paris . Sorbonne Business School na La Tribune.

Kup rosyjskie złoto

Złoto to kolejna dźwignia, którą administracja Putina zamierza użyć, aby uniknąć załamania swoich rezerw. Według rosyjskiej wersji dziennika Forbes w środę „Prezydent Władimir Putin zatwierdził zniesienie podatku VAT od zakupu sztabek złota przez osoby fizyczne na cele inwestycyjne”, urzędnik powiedział. portal informacji prawnych.

"Transakcje polegające na sprzedaży przez banki metali szlachetnych w postaci sztabek wyprowadzonych ze skarbców będą zwolnione z podatku VAT przy sprzedaży osobom fizycznym. Norma ta dotyczy stosunków prawnych, które powstały od 1 marca, wyjaśnia prawo . Ma więc odwrotną siłę”, wskazuje Forbes, a wcześniej wskaźnik wynosił 20%.

27 lutego, trzy dni po nałożeniu surowych zachodnich sankcji, Bank Centralny ogłosił wznowienie krajowych zakupów złota”, przypomina Forbes.

Złoto, bezpieczna przystań, osiągnęło nowy szczyt od 2020 r. i zbliżało się do rekordu wszech czasów.

Ta manna została również ujawniona przez amerykańskich senatorów, którzy zaproponowali sankcje przeciwko każdemu, kto kupuje lub sprzedaje rosyjskie złoto, aby uniemożliwić Moskwie zlikwidowanie jej aktywów i wsparcie rubla w obliczu całkowitego załamania.

„Rosja może spróbować sprzedać Chinom część swoich rezerw złota o łącznej wartości 2300 ton, które jednak stanowią piątą co do wielkości rezerwę na świecie. Nie ma jednak żadnej pewności, że Chiny zgodzą się podjąć takie ryzyko w stosunku do Stanów Zjednoczonych”, co więcej, ekonomista Michel Santi w „La Tribune”.

Zakazy i ograniczenia dotyczące wypłat, zakupu rosyjskiego złota, zamkniętych schematów płatności, kontroli kryptowalut, a nawet rubla cyfrowego. Administracja Władimira Putina stara się wszelkimi sposobami uniknąć bankructwa swojej gospodarki.

Tags:

Comments 0