Rynek kryptowalut – sytuacja bieżąca i kierunki rozwoju

Visitors: 175
Pojawienie sie kryptowalut zadalo powazny cios tradycyjnemu systemowi finansowemu. W koncu jest bezposrednim konkurentem dla bankow, ktore dzis nie sa w stanie zapewnic odpowiedniego poziomu poufnosci i ochrony aktywow. Kryptowaluta umozliwia przeprowadzanie transakcji zapewniajac wysoki poziom anonimowosci. I to jest jeden z glownych powodow wzrostu jego popularnosci wsrod ludzi.
Dlaczego banki nie lubia kryptowalut: brak kontroli
Pojawienie sie bitcoina w 2009 roku spowodowalo znaczne szkody dla bankow. Ci ostatni poczatkowo nie rozumieli, co to jest i sceptycznie podchodzili do jego wykorzystania jako srodka platniczego i akumulacyjnego. Nastepnie, gdy popularnosc kryptowalut znacznie wzrosla, zaczeto podejmowac proby ustanowienia zasad regulujacych rynek aktywow cyfrowych.
Glownym powodem negatywnego nastawienia bankow i innych tradycyjnych instytucji finansowych do kryptowalut i technologii blockchain jest brak kontroli nad przeplywami pienieznymi. W scentralizowanych systemach finansowych pieniadze zawsze przeplywaja przez banki. Ale poniewaz bitcoin i altcoiny zapewniaja nowy, wydajny i zdecentralizowany sposob dokonywania platnosci i transakcji, wiekszosc ludzi jest zainteresowana inwestowaniem w te cyfrowe waluty. Wzrostowi popularnosci tych ostatnich nie przeszkadzaly argumenty wysuwane przez scentralizowane instytucje finansowe niemal we wszystkich krajach swiata. Wiekszosc (jesli nie wszystkie) bankow centralnych ostrzega obywateli, ze kryptowaluty nie sa prawnym srodkiem platniczym i ze ich uzywanie niesie ze soba znaczne ryzyko, ktore spada na uzytkownikow.
Zmiana retoryki: ktore banki pracuja z krypto
Obecnie na swiecie istnieja juz tysiace wiodacych bankow, ktore swiadcza uslugi inwestycyjne w kryptowalutach, aby zapewnic swoim klientom wysokiej jakosci uslugi i szeroki zakres przystepnych cenowo transakcji finansowych. Przez lata istnialo wiele zasad ograniczajacych banki i tradycyjne instytucje finansowe przed inwestowaniem w nieuregulowane i niesklasyfikowane aktywa. Jednak stopniowo rozne kraje, nawet z najbardziej konserwatywnym rzadem, zaczely przyjmowac przepisy regulujace sfere kryptowalut. Stworzenie zasad i procedur umozliwilo kryptowalutom osiagniecie nowego poziomu i umozliwilo tradycyjnym bankom korzystanie z aktywow cyfrowych.
Portal analityczny Analytics zaprezentowal najlepsze banki gotowe do pracy z kryptowalutami w celu maksymalizacji zakresu uslug dla klientow.
Standardowy czarterowy
Bank przyznaje, ze kryptowaluty stworzyly nowy ekosystem, ktorego nie mozna calkowicie zastapic walutami fiducjarnymi. W lipcu 2020 r. oddzialy venture Standard Chartered PLC, rowniez bedace czescia globalnych bankow o znaczeniu systemowym, oglosily utworzenie powiernika kryptowalut.
JP Morgan
Bank skupil sie na rozwoju cyfrowych aktywow blockchain. Powstala w nim specjalna jednostka, w ktorej zatrudniono ponad 100 osob. Jego glownym zadaniem jest tworzenie i administrowanie moneta JPM, tokenem bankowym oraz miedzybankowa siecia platnosci oparta na blockchain. Chociaz wczesniej kierownictwo JP Morgan bylo bardzo sceptycznie nastawione do kryptowaluty.
Barclays
Kierownictwo tego banku jako jedno z pierwszych dostrzeglo ogromny potencjal inwestowania w kryptowaluty. Barclays twierdzi, ze bitcoin ma mnostwo korzysci, od rozpraszania inwestycji po maksymalizacje zyskow.
UBS
Ta instytucja poczynila znaczne postepy w pracy z prywatnymi stablecoinami. Oddzialy UBS, takie jak Santander i Lloyds Banking, opracowaly tokeny uzytkowe do transakcji transgranicznych. Dzis UBS ma na celu zapewnienie zweryfikowanych i legalnych srodkow do inwestowania w klase aktywow kryptograficznych.
BNY Mellon
Platforma Fireblock BNY umozliwia instytucjom finansowym emitowanie, przenoszenie i przechowywanie kryptowalut. Czlonkowie holdingu finansowego inwestuja w domene lub uslugi kryptograficzne, w ktorych firmy za oplata dbaja o cyfrowe aktywa swoich klientow.
Morgan Stanley
Morgan Stanley jest pierwszym amerykanskim bankiem, ktory oferuje swoim klientom zarzadzajacym aktywami dostep do aktywow bitcoinowych. Okolo marca 2021 r. bank oglosil, ze uruchamia dostep do trzech funduszy kryptograficznych dla zamoznych posiadaczy bitcoinow.
Goldman Sachs
Goldman Sachs nie zawsze wspieral krypto. Odmowil uznania kryptowalut za klase aktywow, ale ostatecznie ponownie rozwazyl swoja decyzje. Jego nowy raport podkreslil potencjal walut cyfrowych jako klasy aktywow instytucjonalnych.
Citibank
Citibank jest czwartym co do wielkosci bankiem w USA, ktory zainwestowal w SETL, ktorego technologia ksiegowa jest wykorzystywana do przenoszenia gotowki i innych aktywow. Bank przedstawil plan dla organizacji, ktore rozwazaja wykorzystanie platnosci kryptograficznych lub aktywow kryptograficznych jako magazynu wartosci.
Ale ostrzega rowniez, ze musza dokladnie przemyslec, jaka walute cyfrowa chcieliby wybrac do platnosci i transakcji.
BNP Paribas
BNP Paribas to francuska grupa finansowa, ktora jest wlascicielem wlasnego startupu kryptograficznego Curv. Serwis papierow wartosciowych instytucji pracuje nad systemem do transferu tokenow bezpieczenstwa, a takze swiadczenia uslug powierniczych dla aktywow cyfrowych.
Comments 0