Bądź na bieżąco z "Mind Reader"

Henryk Ciesielski 12 / March / 22

Konsultacje z brytyjskim Ministerstwem Skarbu i Bankiem Centralnym w sprawie CBDC


Konstytucja skarbu Wielkiej Brytanii
Visitors: 219 Rating:

DO KONSULTACJI Z SKARBEM WIELKIEJ BRYTANII I BANKIEM CENTRALNYM W SPRAWIE CBDC, KTÓRE MOŻE ZOSTAĆ URUCHOMIONE DO 2030 R.

Bank Anglii i brytyjskie Ministerstwo Skarbu planują rozpoczęcie konsultacji w sprawie ewentualnego wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego od 2022 roku.

W oświadczeniu Bank Anglii powiedział, że konsultacje w sprawie cyfrowego funta z brytyjskim Ministerstwem Skarbu będą dotyczyć cech projektowych, korzyści i implikacji dla użytkowników i firm oraz innych istotnych kwestii. Wynik konsultacji do 2022 r. określi, czy władze Wielkiej Brytanii zamierzają kontynuować tworzenie cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC.

Jeśli w tej fazie „rozwoju” dojdzie do wniosku, że CBDC jest wykonalne oraz sprawne operacyjnie i technologicznie, to najwcześniejsza data uruchomienia CBDC w Wielkiej Brytanii przypada na drugą połowę dekady” – powiedział bank centralny.

Bank Anglii dodał, że „nie podjęto jeszcze żadnej decyzji”, czy Wielka Brytania wprowadzi CBDC w przyszłości. Jednak każdy cyfrowy projekt funta będzie miał na celu istnienie obok gotówki i depozytów bankowych, a nie ich zastępowanie.

W kwietniu Bank Anglii i Skarb Państwa powołały grupę zadaniową, która zajmie się wdrożeniem CBDC, w tym kwestiami związanymi z projektowaniem oraz ewentualnym wdrożeniem i działaniem w Wielkiej Brytanii. W lipcu kanclerz skarbu Rishi Sunak powiedział, że lokalni urzędnicy będą konsultować się w sprawie przełomowych reform „w celu wsparcia bezpiecznego przyjęcia aktywów kryptograficznych i stablecoinów” i zbadać możliwość ustanowienia CBDC w tym kraju.

Uruchomienie Fundacji Digital Pound, aby pomóc w rozwoju CBDC w Wielkiej Brytanii

Podczas gdy wiele największych gospodarek świata jeszcze nie uruchomiło CBDC, niektóre już rozpoczęły programy pilotażowe. Chiny kontynuują wdrażanie cyfrowego juana poprzez próby w wielu regionach, a bank centralny tego kraju twierdzi, że w październiku było w tym kraju ponad 140 milionów indywidualnych kont walut cyfrowych.

Tags:

Comments 0