Bądź na bieżąco z "Mind Reader"

Henryk Ciesielski 18 / marca / 22

Akcje Netflix: czy należy kupić akcje NFLX w 2022?


czy powinienem kupić akcje nflx?
Visitors: 255 Rating:

Netflix (NASDAQ: NFLX) jest jedną z niewielu firm technologicznych, którym nie tylko udało się utrzymać na powierzchni po pęknięciu bańki dot-com na początku 2000 roku, ale także udało się osiągnąć nowy poziom w obliczu krachu na giełdzie spowodowanego pandemią koronawirusa. .

Dziś Netflix jest światowym liderem w dziedzinie treści rozrywkowych online, a akcje Netflix wzrosły o 373% między czerwcem 2016 r. a kwietniem 2020 r.!

Dziś wielu zastanawia się, czy złoty wiek Netflixa już za nami, biorąc pod uwagę ostrą konkurencję na rynku treści online. Zobaczmy, czy to dobry pomysł, aby kupić akcje Netflix w 2022?

Netflix stock: krótka historia firmy

Netflix początkowo koncentrował się na wypożyczaniu DVD, konkurencyjnym sektorze, który został mocno dotknięty faktem, że w tym czasie nie wszyscy mieli czas na opanowanie usług online.

W okresie trudności finansowych Netflix zwrócił się do Blockbuster Video, zapraszając ich do łączenia kapitału. Blockbuster Video odrzucił ofertę, co skłoniło Netflix do rozpoczęcia pierwszej oferty publicznej (IPO) w 2002 roku pod szyldem Nasdaq NFLX, co skończyło się zebraniem 82 milionów dolarów dla firmy.

Dzięki pojawiającym się możliwościom finansowym amerykańska firma kontynuowała rozwój usługi wynajmu wideo dla komputerów, konsol do gier, urządzeń mobilnych (smartfonów i tabletów) oprócz telewizji.

Od 2010 roku Netflix doświadczył imponującego wzrostu jako firma globalna i szybko rosnącej bazy abonentów. Netflix oferuje obecnie treści rozrywkowe online w ponad 190 krajach na całym świecie. Jak na ironię, sieć Blockbuster Video store zbankrutowała w 2013 roku.

Analiza fundamentalna akcji Netflixa

Zarobki Netflix stale rosły w ciągu ostatnich pięciu lat, odzwierciedlając międzynarodowy sukces usług online Netflix. W 2021 roku Netflix wygenerował 29,69 miliarda dolarów przychodu, co stanowi wzrost o 18,81% w stosunku do 2020 roku.
Jednocześnie dług Netflix, który rośnie każdego roku, zmniejszył się o około 1,1 mld USD w porównaniu do poprzedniego roku.

Jednak w raporcie o zarobkach opublikowanym w styczniu 2022 r. firma przewidziała, że wzrost abonentów od stycznia do marca wyniesie 2,5 mln klientów; to mniej niż połowa prognoz analityków na poziomie 5,9 mln. Dyrektor Finansowy Spencer Neumann powiedział jednak, że liczba użytkowników spadła z zeszłego roku.

Wyniki za IV kwartał 2021 r.
W styczniu 2022 roku Netflix opublikował wyniki za czwarty kwartał ubiegłego roku.
Przychody spółki w czwartym kwartale wyniosły 7,7 mld USD, zgodnie z prognozami, przy zysku na akcję w wysokości 1,33 USD, znacznie wyprzedzając prognozy analityków na poziomie 83 centów.

Akcje Netflix: dywidendy NFLX

Chociaż Netflix wszedł na giełdę w 2002 roku, firma nie wypłaca dywidend swoim akcjonariuszom. Decyzja ta była zrozumiała, ponieważ Netflix był wówczas rozwijającą się firmą, która walczyła przed wejściem na rynki w 2010 roku.

Jednak ponieważ Netflix nie jest już startupem, a po gwałtownie rosnącej cenie na giełdzie od 2010 roku, trudno jest uzasadnić nie wypłacenie dywidendy.

Ponieważ na rynek wchodzą nowi gracze, którzy mają ugruntowaną pozycję w innych sektorach i już wypłacają dywidendy swoim akcjonariuszom, niektórzy inwestorzy Netflix mogą preferować wymianę swoich papierów wartościowych na papiery konkurentów.

Promocje Netflix: konkurenci

Jeśli inwestujesz lub handlujesz szybko rosnącymi akcjami, takimi jak Netflix, wiedz, że ich Złoty Wiek prędzej czy później dobiega końca. Pytanie, które z pewnością pojawi się w przyszłości, to jak dobrze model biznesowy firmy okaże się w stanie ustabilizować zrównoważony wzrost.

W swojej dziedzinie działalności Netflix ma silnych konkurentów:

 


Konkurenci Netflix mają znaczne zasoby finansowe, A Amazon, Apple i Disney są aktywne w wybranym przez siebie obszarze działalności. Treści Online lub streaming to jeden ze sposobów na dywersyfikację źródła dochodu. W przypadku niepowodzenia nie będą narażać swojej podstawowej działalności.

Akcje Netflix: Analiza Techniczna

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pierwsza oferta publiczna Netflix na początku 2000 roku nie generowała dużego entuzjazmu ze strony inwestorów. Ponadto większość z nich zniknęła z rynku, gdy pękła bańka dot-com.

Dopiero po kryzysie hipotecznym cena akcji Netflixa zaczęła rosnąć. Przejście firmy do pracy z treściami dla urządzeń cyfrowych (komputery, smartfony, tablety, konsole do gier itp.), a także międzynarodowa ekspansja przyniosła owoce.

Firma regularnie zwiększa liczbę swoich abonentów ze względu na jakość swoich treści-seriali i filmów - w przystępnych cenach.

Ponieważ firma szybko gromadzi subskrybentów, którzy mogą zrezygnować z subskrypcji z dnia na dzień, Netflix musi stale inwestować w nowe treści, w przeciwnym razie zostanie wyprzedzony przez konkurentów, takich jak HBO lub Disney+.

Podział akcji Netflix

Między 3 sierpnia 2012 r. a 13 lipca 2015 r. cena akcji Netflix wzrosła z 52,81 USD do 716,06 USD, co stanowi 1000% wzrost od czasu notowania Netflixa! Chociaż jest to dobry test lakmusowy dla sukcesu firmy, ma również minusy.

Z ceną akcji Netflix $700 lub więcej, wielu po prostu nie może sobie pozwolić na zakup akcji Netflix.

Drugim problemem, przed którym stoi zarządzanie finansami spółki, jest ryzyko braku płynności, ponieważ drogie akcje są trudniejsze do obrotu na rynkach. W związku z tym zarząd postanowił obniżyć wartość akcji Netflix na giełdzie poprzez podział akcji.

⚠ ️ W okresie od 14 do 15 lipca 2015 r.spółka posiadała Split, czyli podział akcji w stosunku 1:7. W rezultacie na zamknięciu obrotu 14 lipca 2015 r.jedna akcja była warta 700 USD, a już na otwarciu 15 lipca 2015 r. cena za akcję wynosiła 100 USD.

Podział ten spowodował również 7-krotny wzrost liczby akcji Netflixa, co zwiększyło jego płynność na rynku.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego akcje Netflix spadają? Ze względu na wysoki poziom inflacji, konflikt między Rosją a Ukrainą, trwającą pandemię koronawirusa, niepewność, która ogarnęła cały świat, weszła również na rynki finansowe, powodując zwiększoną zmienność.

Cena akcji Netflixa, która wzrosła podczas pandemii, spadła do końca stycznia 2022 r.o ponad 48% z poziomu rekordowych rekordów ustalonych w listopadzie.

Jednak biorąc pod uwagę regularne zarobki Netflix i jedne z najlepszych treści w branży, zdecydowana większość analityków ankietowanych przez MarketBeat doradza zakup lub posiadanie akcji Netflix. Warto zauważyć, że jest to bardzo dobry czas na zakup akcji NFLX, ponieważ obecnie jest to cena zaledwie 360 usd.

Tags:

Comments 0