Bądź na bieżąco z "Mind Reader"

Henryk Ciesielski 27 / December / 21

Arabia Saudyjska drastycznie obniżyła ceny ropy dla Europy


Arabia Saudyjska obniżyła ceny ropy
Visitors: 698 Rating:

Na rynku europejskim, na którym Saudyjczycy konkurują z eksporterami z Rosji, dostawy państwowej firmy wydobywczej Królestwa Saudi Amarco w styczniu staną się tańsze w całej gamie odmian.

Jak donosi Platts, Rijad daje maksymalną zniżkę na najlżejszą i najdroższą ropę Arab Extra Light-1,5 USD dla północno-zachodniej Europy i 1,4 USD dla kupujących w basenie Morza Śródziemnego.
Olej Arab Light, najbliższy cechom rosyjskiego Urals, spadnie o 1 USD i będzie sprzedawany z dyskontem w wysokości 1,3 USD do Brent.
Za ciężką Saudyjską ropę Heavy kupujący w regionie północno-zachodnim będą musieli zapłacić o 20 centów mniej niż w grudniu, a na Morzu Śródziemnym o 30 centów.
Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy naftowej na świecie, reaguje na spadek popytu w Europie, gdzie kraje aktualizują rekordy zachorowalności jeden po drugim, a władze wprowadziły ograniczenia i blokady w Austrii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Danii, Włoszech, Holandii i Francji.
Przychody rafinerii ropy naftowej gwałtownie spadają od drugiej połowy listopada, a niektóre z nich już zaczynają zmniejszać obciążenie, powiedzieli handlowcy pracujący w regionie Argus. Mówi się, że wiele fabryk zatrzymuje do 10% pojemności.
W Azji, na kluczowym rynku dla Saudyjczyków, gdzie co druga baryłka Saudi Aramco idzie, sytuacja jest inna: peroid szczytowego zapotrzebowania na paliwo nadal utrzymuje się, a Rafineria aqutino kupuje ropę z wysyłką w grudniu-styczniu, ale zainteresowanie dostawami w lutym już spada, mówi inny przedsiębiorca, cytowany przez Platts.
Dla klientów azjatyckich ceny Saudyjskiej ropy wzrosły o 30-80 centów za baryłkę, w zależności od odmiany. Dla kupujących w USA odmiana Extra Light stała się droższa o 60 centów za baryłkę, a pozostałe marki o 40 centów.
Saudyjczycy są zmuszeni do ostrożnego działania, mówią handlowcy, ponieważ dostawy ropy rosną, a perspektywy popytu są niejasne z powodu nowej rundy pandemii.
W czwartek, 23 grudnia, kartel OPEC+ podjął decyzję o dalszym zwiększaniu produkcji i przywróceniu na rynek kolejnych 400 tysięcy baryłek dziennie w styczniu, pomimo przerażających twierdzeń who o omikronie i wyprzedaży rezerwy strategicznej USA.
Nieco ponad miesiąc notowania ropy spadły o 24%, rekordowo od początku pandemii: z poziomu 86,7 Kontrakty terminowe na Brent spadły do 65,7 USD za baryłkę, po czym odbiły się do poziomu 69,9 na koniec handlu 24 grudnia.

Tags:

Comments 0